OurStories.cz ~ naše povídky - Povídky » Drabble » Sedm smrtelných hříchů - 1. PýchaSedm smrtelných hříchů - 1. PýchaRozhodla jsem se napsat sedm drabble o sedmi smrtelných hříších. Každý jednotlivý drabble bude o jednom konkrétním hříchu. Budu ráda, když zanecháte nějaké komentáře, jak se vám dílo líbilo.
Pýcha.

Sedm smrtelných hříchů – 1. Pýcha

Nádherná, sebevědomá, nadaná... přitom tak chladná a zkažená... Pýcha má všechno – alespoň ona si to myslí. Je přesvědčená, že je nejlepší. Nejvíce chytrá, nejkrásnější, nejbohatší. Přesto je ale uvnitř prázdná jako zvuk v lahvi. Je tam, ale stejně si ho nikdo nevšímá, stejně není slyšet. Jako vyhaslá žárovka – k čemu je, když nesvítí?

K čemu je na světě pýcha? K čemu slouží vlastnost, které by se každý hned zřekl? Přece kvůli pokoře. Bez pýchy by ji nikdo nepoznal. Lidé by nevěděli, jak nazývat tu krásnou vlastnost uvědomění si svých nedokonalostí a být člověkem s chybami, ne dokonalou schránkou bez života.Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Sedm smrtelných hříchů - 1. Pýcha:

8. TheCyanWolf přispěvatel
18.07.2014 [0:34]

TheCyanWolfDobrý nápad a stejně tak zpracování Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon

7. Perla přispěvatel
17.07.2014 [15:49]

PerlaMne osobne sa tento drabble páčil, zbytočne by som to nerozvádzala. Keď som tu začínala pôsobiť, drabble s 200 slovami tu nebol a museli sme sa teda zmestiť do 100 slov.
Je pekné, keď to autor dokáže a pritom zaujme čitateľa, čo sa tebe podarilo.

Od tohto článku som najprv očakávala niečo... ostré v tom zmysle, že by ma to presvedčilo o tom, aká je pýcha zlá a že je to naozaj taký veľký hriech. No ty si krásne popísala obe strany. Že aj keď je zlá, tak nám vie byť prospešná a každý človek by ju mal mať, aj keď mnohí si to neuznajú, pretože to považujú za niečo zlé.

Takže vcelku podarený drabble a som zvedavá na tie ostatné hriechy, aj keď ich ja nejako neuznávam. Emoticon
Emoticon

6. Trisha přispěvatel
17.07.2014 [13:29]

TrishaProblém je, že keď ide o to, že podpora ambície sa môže nazývať aj zdravé sebavedomie. Ale tu sa bavíme o zlom význame. Taký človek je prehnane hrdý hlavne na to, čo robí zle.

5. Ver přispěvatel
17.07.2014 [9:14]

VerTrisha: Ale právě jsi svým tvrzením popřela, že je pýcha hřích (sama o sobě). Všechno může působit destruktivně i konstruktivně. Takže v které části mého textu je ten problém? Protože já tady vidím v našich komentářích jen shodu... Emoticon
Nikitera: "Satanistka" je označení hodně mimo mísu, ale odpustím ti jej. "Síla pozitivního myšlení" je hezký název, ale většině lidí to neřekne vůbec nic. Navíc, pro mé potřeby jsem to rozvedla. Tak netuším, kde je problém? Emoticon

Post Scriptum (17. 7. 2014; 16:00): Trisho, nemluv za mě. Já se bavím o veškerém významu pýchy. A TY se na to díváš černě a řešíš jen to "zlo". Já jsem člověk, který černobílé pojetí světa nesnáší, proto jsem na něj upozornila. Fakt, že TY máš tendenci si přebírat věci po svém, tak jak se to TOBĚ hodí, není můj problém. Tenhle problém si totiž musíš vyřešit sama se sebou. Takže doporučuji pro příště se se mnou nehádat, víš-li že nemáš pravdu. Emoticon Mimochodem, člověk nikdy není pyšný na "zlo", všichni jsou hrdí jen na to, co je pro ně "dobré".

17.07.2014 [1:42]

NikiteraNighe, líbí se mi, že jsi se pustila do tak ožehavého tématu, jako jsou hříchy... Druhý odstavec je prostě dokonalý... Emoticon
Ver - Ty jedna "satanistko" Emoticon, když se někomu vyplní, co si "doopravdy přeje a věří v uskutečnění", není to náhodou síla pozitivního myšlení? Emoticon

3. Trisha přispěvatel
16.07.2014 [21:23]

TrishaMyslím, že si to zhrnula presne. Mala som síce obavy, aké to bude pretože je to téma pre veľkú diskusiu. Súhlasím s Ver, že niečo by sa dalo preformulovať, a niečo sa opakuje, ale tu zaváži podstata. Za to palec nahor.: Emoticon Emoticon Emoticon
A Ver, som kresťanka a poviem ti, že cirkev samotnú za skutky v minulosti veľmi nemilujem, ale tu nejde o to. Dokonca ani nie o Bibliu, hoci pre nás kresťanov je to posvätná kniha. Je to o tom, čomu sa rozhodneš veriť, ide o to, čo vnímaš a vidíš okolo seba. Dobre, pýcha môže podporovať ambície, súhlasím, že niekedy je možno aj na prospech, ale ak má niekto príliš veľké sebavedomie a myslí, že vie všetko a pri tom je to obyčajný hlupák, nie je to vtedy škodlivé? Áno, dnes víťazia... poviem to celkom pekne, tí čo idú cez mŕtvoly. A mimochodom, môžem veriť sama sebe ako len chcem, ale ak niečo neviem, nemám na to a vidím, že to nemá zmysel, tak prečo to nepremyslím a nezameriam sa na niečo iné?
Pozri mne je jedno kto má aké náboženstvo, alebo či ho má. Posudzujem ľudí podľa toho, ako ich vidím, počujem, ako sa pri nich cítim. Ak si satanistka, pohanka alebo neviem, čo je to na tebe. Možno to raz zmeníš. Človek nikdy nevie.

2. Ver přispěvatel
16.07.2014 [20:03]

VerVrr… musel se mi celý můj krásný komentář smazat? Nu budiž… byť by se to dalo shrnout: V prvé řadě… dobrý nápad. V řadě druhé… zpracování pokulhává.
Avšak… abych byla stejně výřečná jako prve, byť netuším, zda si to zasloužíš. Nu, za ten nápad… snad. To ať začnu přímo k tématu, hodí se informovat o mém náboženství, které s tím velmi úzce souvisí. Nejsem křesťan a nenásleduji slepě žádnou víru vycházející z Bible, už jen proto, že Bible zabila daleko více lidí než obě světové války. Takže v prvé řadě čarodějka, či spíše pohan. Nedržím se jen Wiccanské tradice. A v řadě druhé… mé sklony k satanismu. Á ano, tady je jádro pudla (ty psy mimochodem nemusím). Takže vášnivý čtenář tohoto tématu, jenž je však nepříliš žádaným. Však se stačí podívat na osmý bod satanského devatera: „Satan znamená všechny tzv. hříchy, jelikož vedou k fyzickému, mentálnímu nebo emočnímu uspokojení!“
A k samotné pýše… osobě jsem samozřejmě tvorem, jemuž je pýcha vlastností vlastní. To lze ostatně zřít v každém mém popisu sebe samé. Jsem pyšná tak, že by vám z toho mohlo zabýt špatně. Ovšem ti, kteří mě znají mi spíše, tuto vlastnost závidí. Přece jen, pýcha podporuje ambice a ty jsou polovinou cesty k cíli. V moderní době je již všeobecně známo (či alespoň v magických kruzích tomu tak bývá), že když si někdo něco doopravdy přeje a věří v uskutečnění (či spíše si jím je jist), pak se mu jeho přání má tendence vyplnit. Sic ne vždy tak, jak by si to dotyčný přál, ovšem to je už chyba jeho, že své přání špatně podává. Každá akce má přece svou reakci.
Nu a teď k tvému stylu. Nepoznám z toho, jak dobře píšeš, vidím však, že by se některé věty daly formulovat jinak. Některé slovíčka se zbytečně opakují. Prostě ne… tohle není dobré. Pamatuj, že pokorné ovce to vždy dotáhnou maximálně tak na jatka a zkus se zlepšovat, abys měla být na co pyšná.
A já se musím naučit kontrolovat délku svých komentářů, aby nepřesahovaly více než 3x délku díla. Emoticon

1. liiii5 přispěvatel
16.07.2014 [18:56]

liiii5pěkné, možná si to mohla rozvést ještě více třeba na 200 slov, ale jinak pěkné. určitě si přečtu další Emoticon

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile22.gif./] [.smile25.gif./] [.smile10.gif./] [.smile17.gif./] [.smile19.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile01.gif./] [.smile34.gif./] [.smile33.gif./] [.smile41.gif./] [.smile18.gif./] [.smile16.gif./] [.smile11.gif./] [.smile24.gif./] [.smile23.gif./] [.smile40.gif./] [.smile32.gif./] [.smile35.gif./] [.smile07.gif./] [.smile09.gif./] [.smile38.gif./] [.smile36.gif./] [.smile31.gif./] [.smile04.gif./] [.smile03.gif./] [.smile12.gif./] [.smile15.gif./] [.smile20.gif./] [.smile27.gif./] [.smile29.gif./] [.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile30.gif./] [.smile37.gif./] [.smile39.gif./] [.smile42.gif./] [.smile28.gif./] [.smile26.gif./] [.smile21.gif./] [.smile14.gif./] [.smile13.gif./]Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?


Stmívání.eu...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Jak přidám povídku? poslední články
poslední komentáře


Kdo je tu z členů? Klikni!