OurStories.cz ~ naše povídky - O webu » Recenze » Shingeki no kyojin – Attack on titanShingeki no kyojin – Attack on titanRecenzia na anime/manga sériu Shingeki no kyojin - Attack on titan, ktorá je plná násilia, neočakávaných zvratov a monštrier. V skratke? Smrť sa usmieva!

 Shingeki no kyojin - Attack on titan

Smrť sa usmieva

 

Autor: Saki Nakagawa

Názov: Shingeki no kyojin - Attack on titan

Žáner: Dark fantasy, Postapokalyptická manga / anime

 

Ako som sa k sérii dostala?

Za prvý kontakt s týmto japonským dielom vďačím mojej dobrej kamarátke. Pôvodne som si myslela, že Shingeki no kyojin nebude nič pre mňa. Nie som totižto veľkým fanúšikom apokalyptickej tematiky, ale na moje veľké prekvapenie ma to pohltilo takmer okamžite.

Shingeki no kyojin – svet a pravidlá

Ak by som v troch slovách mala popísať celý príbeh, tak by som v prvom rade požila Smrť, potom Pomsta a nakoniec Túžba. Tieto motívy sa tu vyskytujú najčastejšie.

Ľudský životný priestor sa zúžil na územie medzi tromi hradbami – Maria, Rose a Sina. Za nimi sa rozprestiera divoký a nebezpečný svet plný najväčšieho nepriateľa ľudstva – titánov, ktorí bez milosti a s úsmevom na mäsitých perách požierajú výhradne príslušníkov živočíšneho druhu homo sapiens sapiens.

Celé storočie si ľudstvo nažívalo v pokoji. Takmer zabudlo na svet za múrmi a upokojovalo sa naivnou predstavou, že titáni päťdesiatmetrové múry nikdy neprekonajú. Mýlili sa a pravda im nemilosrdne zaklopala na dvere v podobe šesťdesiatmetrového giganta, ktorý sa rozhodol, že im troška sprehádže ustálené predstavy a domnienky.

V tomto svete neexistujú autá ani počítače, či iná technika. Ľudia proti monštrám bojujú za pomoci takzvaných manévrovacích prístrojov, ktoré im umožňujú vykonávať vzdušné manévre. A práve to ma na príbehu zaujalo najviac. Ľudia sú inteligentní, odhodlaní a schopní, ale proti prevahe, ktorej čelia, sú ich veľké mozgy zbytočné. V tomto príbehu neplatí „mozog je viac ako svaly“, ale staré známe „silnejší prežije“ a ľudstvo silnejšie jednoznačne nie je.

Autor nám podáva nezabudnuteľný zážitok, v ktorom si nikdy nebudete s ničím istý. Postavy, o ktorých som si myslela, že ich poznám, zradia. Persony, u ktorých som si bola istá, že prežijú, nemilosrdne umrú. Svet Shingeki no kyojin je krutý a neľútostný. Nie je to príbeh pre deti a povedala by som, že dokonca ani nie pre všetkých dospelých. V každom prípade neodporúčam slabším povahám.

Celý dej sa točí okolo ľudstva a jeho snahy prežiť. Sleduje príbeh hlavného hrdinu, ktorým je syn lekára Eren Yeager, ale aj jeho adoptívnej sestry Mikasy Ackerman a blonďavého kamaráta a geniálneho stratéga v jednom Armina Arlerta. Všetci traja sa poznajú od detstva a spoločne sa snažia ostať nažive vo svete ovládanom vojnou. 

Po útoku šesťdesiatmetrového kolosu, keď padne hradba Maria a s ňou aj tretina ľuďmi obývaného areálu, sa stanú svedkami smrti Erenovej matky, ktorú pred jeho očami zabije a následne zožerie titán.

Erena to poznačí, ale na koho by niečo také nemalo dopad? Poháňaný túžbou po pomste Eren vstupuje do výcvikového programu pre budúcich vojakov a strážcov zákona. Spolu s ním sa prihlásia aj Mikasa, ktorá Erenovej matke sľúbila, že sa oňho postará a Armin, ktorý chce dokázať, že je rovnako schopný ako jeho priatelia.

Postavy v Shingeki no kyojin majú zaujímavé a hlavne vierohodné charaktery. Je jedno či sa jedná o chamtivca, blonďavého anjela, alebo ľadovú kráľovnú. Mňa osobne najviac prekvapilo, že každá z postáv má niečo svoje. Určitý rys, ktorý je typický  len pre ňu. Napríklad postoj pri boji, závislosť na jedle alebo večná snaha prekonať samého seba a dokázať vlastnú hodnotu.

Čo na tejto sérii obdivujem najviac je jej tieňová morálka. Nič nie je biele ani čierne. Všetko je sivé, zakalené, tajomné a nejasné. Bojovníci tápajú, nikdy nevedia do čoho skutočne idú, iba ak, že šanca na prežitie je mizivá.

Ďalším plusom série je fakt, že nezaspal na dobrosrdečnej predstave, v ktorej sa ľudstvo spojí proti spoločnému nepriateľovi a prestane bojovať medzi sebou. Nie, Shingeki ponúka rovnaké napätie pod ochranou, ako aj mimo ochrany hradieb. Jednotlivé frakcie sa snažia prebrať moc nad zvyškom ľudstva a neštítia sa pritom o čosi okresať jeho počty. Naivita sa trestá smrťou, a to nám dej niekoľkokrát kruto chrstne do tvare a vymáča nám v tom nos.

Ako som už spomínala vyššie, je tam veľa zaujímavých postáv, ale mojimi najobľúbenejšími sú práve tie najsivšie, najinteligentnejšie a najodhodlanejšie. Mikasa a veliteľ prieskumnej légie Erwin Smith, ktorý vyslovil najpodstatnejšiu otázku celej mangy/anime: „Kto myslíš, že je skutočný nepriateľ?

Zaujímavosťou tohto diela je podľa mňa absencia záporných postáv, za čo môže práve jej šedosť. Dobrý veliteľ sa neštíti obetovať päťdesiat podriadených, aby ďalších sedemdesiat mohlo žiť a zlého vojaka musíte ľutovať, lebo v hĺbke duše cítite, že pre svoje konanie má dostatočný dôvod.

Veľmi podstatným plusom je samotná kresba. Ani zďaleka nie je jednoduchá alebo primitívna, s akou sa až nechutne často stretávam pri istých nemenovaných mangách/anime. Je prepracovaná a snaží sa každej postave a tvári dať niečo vlastné. 

V Shingeki no kyojin nemáte problém odlíšiť muža od ženy. Rovnako podstatné je aj prepracovanie prostredia a samotných vojenských uniforiem, ktoré sú v skutku originálne.

Podstatnou súčasťou anime je hudba. Z desiatich bodov, by som jej bez váhania dala desať. Tvorcovia si dali obzvlášť záležať na tom, aby jednotlivé skladby dokonale dopĺňali atmosféru. Najgeniálnejšími počinmi sú jednoznačne E.M.A, Rittai Kidou a Vogel im kafig.

Osobne som sa medzi mojimi známymi stretla s názormi, že Shingeki no kyojin je až nemiestne krvavé, ukričané a kruté. Môj názor? Áno, presne také je. Čakať od neho presladenú, ba až toxickú  romantiku je nemožné. Priateľstvo, to áno. Je to príbeh, ktorý kladie veľký dôraz na priateľstvo a vzťahy, ale aj to má určité hranice.

Vec, za ktorú by som anime ako aj mange strhla bod dolu, je spomalenosť v určitých pasážach. Postavy majú tendenciu pridlho rozjímať nad vlastnými pocitmi. Dej sa miestami zasekáva, takže sa stane, že prejde celá jedna epizóda a príbeh sa nikam neposunie.

Moje hodnotenie je pekných deväť bodov z desiatich a nie som sama, ktorá má o tomto diele vysokú mienku. Shingeki no kyojin bolo vyhlásené za jedno z najlepších anime roku 2013 a podľa mňa právom.

 

 Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Shingeki no kyojin – Attack on titan:

3.
Smazat | Upravit | 28.04.2015 [20:44]

No, ako milovník Dragon Ball a Selamoon, neviem, či ti to niečo vraví, ( sú to staršie anime, vysielané na starom dobrom RTL v nemčine) si ma týmto fakt zaujala. Určite sa na to kuknem. :D

2. elline
28.04.2015 [20:28]

Není to špatné anime ale dlouho jsem u něj nevydržela, ale to je jen můj názor. Anime samo osobě je dobré, dobře zpracované, poněkud drsnější, ale může být :D

1. Smile
28.04.2015 [19:57]

Wau!! Počúvaj ma teraz pozorne! Len vďaka tebe som si to anime pozrela, lebo som ho objavila na tvojom zhrnutí. Včera som ho akurát dopozerala. Je to fakt bomba! I keď niektoré diely boli také, že len predlžovali :D Ale tie posledné časti, no bomba :D
P.S. Milujem Leviho. Ako to, že som sa s ním ešte nestretla? :D

Inak, čo sa týka kresby, je to fakt niečo iné ako pri iných anime. Mne to častokrát prišlo, že autori urobili pozadie, potom inde nakreslili postavy a tie následne prilepili do deja, pretože ich obrysy boli hrubšie ako býva zvykom. No práve preto to bolo také originálne.
Úprimne, je mi to trochu blbé, pokiaľ niekto hovorí, že je to až prehnane krvavé, pretože - áno, pri niektorých častiach, napríklad vtedy, kedy Jean našiel mŕtveho kamaráta to bolo skutočne krvavé, no pri určitých scénach by som tej krvi ešte pridala.
Najsmutnejšie pre mňa bolo, keď Annie zabila Leviho skupinu. A hneď potom som ľutovala Erena, pretože sa im rozhodol veriť a oni zomreli.

Pozerala som aj OVA a už som pochopila, prečo mu Levi dával na výber, že buď im bude veriť alebo bude konať podľa seba. Aj on tak stratil svojich priateľov. Čo síce boli najsmutnejšie dve časti celého anime, ale tiež najlepšie.

Určite neľutujem, že som si to pozrela. Už chápem, prečo na každej stránke čítam, že aké je to dobré anime :D
P.S.2 Nevieš, kedy má vyjsť druhá séria? Niekde som čítala, že by mala vyjsť teraz v apríli, inde zase, že vyjde až budúci rok :D Oh, a tiež že má vyjsť nejaký film Wings of Freedom.

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile22.gif./] [.smile25.gif./] [.smile10.gif./] [.smile17.gif./] [.smile19.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile01.gif./] [.smile34.gif./] [.smile33.gif./] [.smile41.gif./] [.smile18.gif./] [.smile16.gif./] [.smile11.gif./] [.smile24.gif./] [.smile23.gif./] [.smile40.gif./] [.smile32.gif./] [.smile35.gif./] [.smile07.gif./] [.smile09.gif./] [.smile38.gif./] [.smile36.gif./] [.smile31.gif./] [.smile04.gif./] [.smile03.gif./] [.smile12.gif./] [.smile15.gif./] [.smile20.gif./] [.smile27.gif./] [.smile29.gif./] [.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile30.gif./] [.smile37.gif./] [.smile39.gif./] [.smile42.gif./] [.smile28.gif./] [.smile26.gif./] [.smile21.gif./] [.smile14.gif./] [.smile13.gif./]Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?


Stmívání.eu...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Jak přidám povídku? poslední články
poslední komentáře


Kdo je tu z členů? Klikni!