OurStories.cz ~ naše povídky - Básničky » MengeleMengeleSto mrtvých je katastrofa, milion je statistika. - Adolf Eichmann

Už jen zaslechnutí jména jeho
led do krevního oběhu vhání.
Ach, kam poděla ses, něho,
to, že tu jsi, je jen cizinců zdání.

Copak Hippokratova přísaha váhu nemá,
nebo se zbytečně nelpí na pravidlech?
I smrt cítí bolest, odnáší tělíčka němá,
aby sny nezdály se o jeho mučidlech.

Jak rozšířit árijské řady – dvojčata
stvořit a namnožit dokonalost.
Byla snad ta ubohá lidská schránka najata,
aby prokázala německou troufalost?

Fascinace trpasličím lidem – rodinou
nazýval je s pošklebkem tyrana.
Znetvořil tak osobu člověka nevinnou,
snad byla jejich mysl navždy uspána.

Pokusy nelidské, etika se hroutí,
Osvětim sténá v bolestech ukrutných.
Děťátko malé se pod skalpelem kroutí,
když prochází řekou bolestí osudných.

Provozovatel podniku zabíjejícího,
sám nemohl věřit v pokusů dobrotu.
Proč vybral tohoto za tonoucího
v bolesti krve plné smutného vřískotu?

Bez umrtvení srdce z těla vyjímá
jen doktor zakoušející brány moci své.
Někteří byli jeho rukama pitváni zaživa,
ukrutný esesácký lékař Mengele. 


Jsem naprosto oddaná druhé světové válce - jde to až tak moc poznat? Další dílko s mým nejoblíbenějším tématem. Snad se líbilo. :)Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Mengele:

6. Emme přispěvatel
12.07.2016 [19:50]

Emmemartinexa - klaním se, děkuji za tenhle komentář! Tohle je přesně to, co jsem chtěla slyšet, jako by mi bylo čteno z duše! Nevím, jak víc ti poděkovat, konečně někdo napsal přesně to, co jsem chtěla slyšet. Tady nešlo o rýmy, ale o činy. Konečně někdo pochopil, co tím básník chtěl říci. Děkuji, děkuji, děkuji. Emoticon Emoticon

5. martinexa přispěvatel
12.07.2016 [14:48]

martinexaMengele by si zasloužil něco víc než smrt. Tady nejde o fascinaci tímto člověkem, ale ukázka toho, jaký to byl odporný tvor. Nemůžu napsat člověk, protože člověk má nějaké určité cítění a tenhle ho rozhodně neměl. U této básně nešlo o rýmy, ale o to co v sobě nosí.

4. Emme přispěvatel
12.07.2016 [9:55]

EmmeKate3 - nefascinuje. Jen je pro mě záhadou, jak mohl člověk (byl vůbec člověk?) něco takového provést svému druhu. Vím, že tohle určitě není sousto pro každého, všechny mé básně o 2. světové válce (pokud jsi četla třeba moji Třetí říši) jsou opravdu jen edukační a žádné zalíbení v těch zvěrstvech v nich ani nehledej. Rozhodně se to nelíbí každému, ale tahle část historie je moje srdcovka - proto jsem schopná o ní psát, o když se tím možná propadám k prokletým básníkům. Inspiraci k tomuto dílu jsem brala u těch nejzlomenějších srdcí a nejtemnějších myšlenek, možná proto jsem byla schopna to složit. Jsem moc ráda za tvůj názor - a ještě jednou, já ho nikdy neobdivovala ani neuctívala, je to monstrum s rysy člověka.

3. Kate3 přispěvatel
11.07.2016 [21:50]

Kate3Nechci polemizovat o této básni, či spíše o tom, na koho se zaměřuje. Jen otázka? Mengele tě fascinuje? V jakém směru? Jazyk v básni je jistě použit zdařile, jen to téma mi opravdu nesedí. Pro mě je vážně zvláštní číst básně o essesácích a nikdy bych nebyla schopna o nich básnit. Z mého pohledu vnímám básně jinak než jak bych měla vnímat tvoji báseň o JM a tak nějak nejsem schopna ji objektivně zhodnotit. Bytostně se mě dotýká.
Ještě k tomu, co psala Blacky... I když si dožil, Boží soud zastihne všechny.
Pokud má tvoje báseň sloužit jako edukační, v pořádku. Je stejně syrová a surová, temná, jako byl Mengele sám. A přesně tak by se hrůzy války měly ukazovat, aby se nic takového nemohlo stát znovu.

2. Emme přispěvatel
19.04.2016 [20:35]

EmmeBlacky: To tvoje 'celkem podařené' trochu ranilo mé mínění o té básni, ale tak co, názor ti brát nebudu.
Já vím, co všechno dělal, je takovou mojí 'oblíbenou postavou', jestli se to tak dá říci. Ráda si o něm vyhledávám informace a všechno, cos napsal(a) vím. Je těžké o tom mluvit, o tom žádná, taky neříkám, že jsem to zažila, všechno vím a všechno znám, jen jsem vám dala ochutnat první sousto z jeho života, takovou hrubou slupku, kterou zná snad každý.
Na jednu stranu jsem až příliš nepochopila (teď to neber jako urážku, prosím) to rozepisování o tom, co kdo udělal, jaký SSák žije a tak, protože to jsou obecně známé pravdy a já, jakožto milovnice 2. světové války, je také znám.
Z názoru na báseň toho vlastně moc nemám, ale zazlívat ti to nebudu. Každopádně děkuju o podělení se o informace, které byly (alespoň některé) přínosné do mé menší mentální sbírky zajímavostí. :)

1. Blacky
31.03.2016 [9:56]

Celkom podarené.
Mengele bol rezník. Jeho "pokusy" ľudskosti naháňajú zimomriavky.

Rezal za živa, sterilizoval, trhal a porovnával reakcie, či sa zhodujú s reakciami "ľudí".

Aj keď všetci vieme, že jediné čo chcel bolo dosiahnuť vyvrátenia možnosti, že by Židia a Rómovia boli ľudia.

Prababka si to odskúšala, prežila aj s dedkom a len málo o tom boli ochotní rozprávať. Aj s tetovabní na zápästi, ktoré stále babka skrývala.

Bol to hnus. A smutná pravda, žiadny trest. Nič. Proste si dožil. Akoby k smrti neutýral stovky ľudí.

A takto žije ďalších pár esesmanov, ktorí aj napriek zákazu znásilňovali ženy, pri selekcií, pred tým,ako ich nahnali do plynu alebo masovej "očiste", pred ostryhaním vlasov a dostaním tetovania.

Je to silná téma a ani dokumnetácia nie je nikdy stopercentná. sú veci, ktoré si ľudia vzali so sebou alebo tí preživší o nich nedokážu ani rozprávať.

"Anjel smrti" je len kamufláž, ako zmierniť skutočnosť, že bol masovým vrahom, ktorý si neodpikal ani prd.

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile22.gif./] [.smile25.gif./] [.smile10.gif./] [.smile17.gif./] [.smile19.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile01.gif./] [.smile34.gif./] [.smile33.gif./] [.smile41.gif./] [.smile18.gif./] [.smile16.gif./] [.smile11.gif./] [.smile24.gif./] [.smile23.gif./] [.smile40.gif./] [.smile32.gif./] [.smile35.gif./] [.smile07.gif./] [.smile09.gif./] [.smile38.gif./] [.smile36.gif./] [.smile31.gif./] [.smile04.gif./] [.smile03.gif./] [.smile12.gif./] [.smile15.gif./] [.smile20.gif./] [.smile27.gif./] [.smile29.gif./] [.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile30.gif./] [.smile37.gif./] [.smile39.gif./] [.smile42.gif./] [.smile28.gif./] [.smile26.gif./] [.smile21.gif./] [.smile14.gif./] [.smile13.gif./]Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?


Stmívání.eu...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Jak přidám povídku? poslední články
poslední komentáře


Kdo je tu z členů? Klikni!