OurStories.cz ~ naše povídky - Písničky » O rybce a o dvou chlapcíchO rybce a o dvou chlapcíchŠuhajovská legenda mě nepřestane uchvacovat. Moje školní sešity pokrývá nespočet havranů na plotu a také pár zbojnických veršů. A když při jedné hodině dějin výtvarné kultury pan učitel zmínil píseň Hádala se duše s tělem, nějak se mi ony verše propojily s melodií a už nebylo cesty zpátky... Žandár Pavel, rybka Eržika a Šuhaj loupežník.

Poloniny nad Sucharem,

žandár slídí za Šuhajem,

na rameni karabinu,

padl strach na Verchovinu.

 

Rybka, ptáček, žebro tvoje,

cos jej držel, dávno to je.

Za rybkou teď žandár slídí,

plavat za ním viděli ji.

 

Spěchej, chlapče, spěchej za ní,

co den chodí žandár mladý.

A ty druhý pozor dej si,

přec rybčin jediný nejsi.

 

Leží chlapec, leží tiše,

ptáčkův pláč už neuslyše.

Zanedlouho leží druhý,

měl jsi, chlapče, špatné druhy.

 

Co jsi, rybko, cos dělala,

že jsi dvěma srdce dala,

není svátek jak všední den,

jiného za muže si vem.

 


 

Chcete-li si trochu zabroukat, přidávám onu krásnou píseň Hádala se duše s tělem v podání Jaroslava Hutky, na jejíž melodii zní tenhle text už od prvních veršů mně.

 Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek O rybce a o dvou chlapcích:

2. RenyNew přispěvatel
25.05.2016 [16:53]

RenyNewJé, Kate, super, že ses pustila do čtení téhle trochu pozapomenuté věci. Je to vlastně už druhý pokus na tohle téma, na tohle mé milované, navždy milované téma. Možná je to dáno tím, že o tomhle tématu, smutném a surovém tématu, se vždy psalo s lehkostí (Olbracht, Uhde), protože loupežnická tématika taková je. A pak také proto, že lidové písničky, jejichž vliv je snad ve stylu veršů znát, jsou také přesně takové... zpívá se v nich o strašných věcech při večerech v hospodě... snad proto, že v minulosti tuhle krutost života lidé přijímali jako jeho "běžnou součást..."

1. Kate3 přispěvatel
25.05.2016 [16:44]

Kate3 Emoticon Emoticon Obdivuji, jakým způsobem si dokážeš hrát se slovy a s významem. Píšeš o smutném tématu s takovou lehkostí... Emoticon Emoticon

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile22.gif./] [.smile25.gif./] [.smile10.gif./] [.smile17.gif./] [.smile19.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile01.gif./] [.smile34.gif./] [.smile33.gif./] [.smile41.gif./] [.smile18.gif./] [.smile16.gif./] [.smile11.gif./] [.smile24.gif./] [.smile23.gif./] [.smile40.gif./] [.smile32.gif./] [.smile35.gif./] [.smile07.gif./] [.smile09.gif./] [.smile38.gif./] [.smile36.gif./] [.smile31.gif./] [.smile04.gif./] [.smile03.gif./] [.smile12.gif./] [.smile15.gif./] [.smile20.gif./] [.smile27.gif./] [.smile29.gif./] [.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile30.gif./] [.smile37.gif./] [.smile39.gif./] [.smile42.gif./] [.smile28.gif./] [.smile26.gif./] [.smile21.gif./] [.smile14.gif./] [.smile13.gif./]Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?


Stmívání.eu...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Jak přidám povídku? poslední články
poslední komentáře


Kdo je tu z členů? Klikni!