OurStories.cz ~ naše povídky - O webu » Recenze » PosolPosol Dva nezvratné fakty:

1. O knihách Posol či Zlodejka kníh ste s veľkou pravdepodobnosťou nikdy nepočuli.
2. A to je obrovská chyba.

Pozor! Recenzia obsahuje spoilery!

Posol

„Ja vôbec nie som posol. Som posolstvo.“

                       

 

Základné údaje:

  • Originálny názov: I Am the Messenger
  • Počet strán: 309 strán
  • Hmotnosť: 330 g
  • Autor: Markus Zusak
  • Dátum vydania: 28.6.2011
  • Bežná cena: 11,90
  • Poznámky: Prvé autorove dielo, ktoré bolo okamžite vyhlásené za bestseller bola Zlodejka kníh. Tento rok mu vyšla ďalšia kniha pod názvom The Underdog, zatiaľ prístupná len v angličtine.

 

Ukážka:

Skôr ako vám poviem o sebe, mali by ste vedieť niekoľko faktov:
1. Bob Dylan v devätnástich rokoch pravidelne vystupoval v newyorskom Greenwich Village.
2. Salvador Dalí mal v tom veku za sebou už niekoľko výnimočných malieb i prejavov rebélie.
3. Johanka z Arku bola v devätnástich najhľadanejšou ženou na svete – po tom, čo rozpútala revolúciu.
A teraz som tu ja, Ed Kennedy, takisto devätnásťročný...
Pred prepadnutím v banke som sa práve zamýšľal nad vlastným životom.
Som taxikár – aj to len preto, že som zatajil skutočný vek. (V Austrálii nesmiete riadiť taxík pred dvadsiatkou.)
Žiadna kariéra ma nečaká.
Nikto ma neberie vážne.
Mám holý zadok.

 

 

Obsah:

Ed Kennedy bol vždy menej ako nič.

Až pokiaľ sa nestal poslom.

Dovtedy bol devätnásťročný Ed Kennedy – ako väčšina mladých ľudí na predmestí- len obyčajným taxikárom. Vzhľadom na svoj vek porušuje austrálske zákony. Nemá žiadne ambície, plány, je dokonalým stelesnením priemernosti. Voľný čas trávy popíjaním a nekonečným hraním kariet.  Miluje dievča, ktoré ho má príliš rado, aby mu lásku opätovalo a vlastní neuveriteľne smradľavého  psa, nadšeného kávičkára. Na rozdiel od súrodencov to Ed nikam nedotiahol, je na najlepšej ceste skončiť ako jeho otec alkoholik.  Jeho matka ho viac neznáša ako miluje.

Jedného dňa sa stane svedkom prepadnutia v banke.

Po tom, čo lupičovi nečakane prekazí plán, stane sa na krátky čas mediálnym hrdinom. Už sa nevie dočkať, kedy sa veci vrátia do zabehnutých koľají, keď vtom v poštovej schránke objaví tajomnú zásielku: kárové eso, na ktorom sú napísané tri adresy. Edov život sa čoskoro otrasie v základoch. Mení sa na posla dobrých i menej príjemných správ, vstupuje do života neznámym ľuďom a prehodnocuje vlastnú minulosť, prítomnosť, budúcnosť. Učí sa na vlastných chybách, vďaka tomu, že je posol sa stáva väčším, lepším človekom. Po vyriešení záhad na všetkých piatich kartách zostáva už zostáva len jediná nevyriešené otázka – kto, dočerta,  rozdáva v karty v tejto nebezpečnej hre?!

 

Recenzia:

Ak bola prvá kniha autora, Zlodejka kníh, o veľkých a silných momentoch, tak Posol bol presným opakom – poukazoval na silu maličkostí.

Štýl autora je jednoduchší, no o to prístupnejší ľuďom, dramatickejší. Opisuje myšlienky svojej hlavnej postavy, Eda, veľmi realisticky, človek má pocit, ako keby bol sám prítomný v príbehu, dokonale vtiahnutý do deja. Kniha sa skutočne veľmi odlišuje od bežných súčasných románov plných hrdinov, ktorý si vždy vyberú to správne rozhodnutia. Takých, ktorí majú na konte vždy viac výhier ako pádov, postáv, pri ktorých doslova občas viete predpovedať dej. Posol vám toto nikdy nedopraje – pri tejto knihe vždy tápate v neistote, neviete, čo vás prekvapí na ďalšej stránke a to hlavne vďaka tomu, že Ed nikdy nepatril medzi tých najlepších. Každý správny krok nasleduje nejaká chyba, problém, pád, zranenie... Vďaka tomu nikdy neviete, ako ďalší krok hlavnej postavy vypáli. Jeho chyby, práve časté „facky od života,“ ktoré dostáva dodávajú príbehu veľkú hĺbku, realistickosť. Možnosť vcítiť sa do kože Eda Kennedyho – pretože aj my robíme často rovnaké chyby ako on sám.

Za ďalšie plus by som považovala originalitu knihy. Scény a príbehy ľudí, ktorým Ed pomáha nie sú vždy veľké – niekedy ide len o kúpu zmrzliny vyčerpanej mame, či spoločnosť pre starú dámu. Sú však napísané veľmi citlivo, v niektorých miestach až snovo. Autor prosto vie vystihnúť kúzlo každého okamihu. A  práve to mi často vykúzlilo úsmev na tvári.

V knihe bolo aj vidieť ako Ed postupne rastie – z muža bez ambícii, slabocha neschopného robiť niečo so svojim životom, sa postupne stáva lepší človek. Muž, ktorý sa vie ostatným pozrieť spriama do očí a povedať im čo si myslí. Vďaka všetkému, čo prekoná pri pomoci ľuďom z kariet je omnoho schopnejší, nebojí sa chytiť šancu do rúk. Tento postupný vývoj postavy je v knihe zachytený veľmi pekne. Niečo také sa nepodarí každému autorovi, obzvlášť súčasnému.   

V celom diele sa vďaka kartám a odkazom, ktoré treba rozlúštiť vznáša akási atmosféra tajomna. Človek si nikdy nemôže byť istý, čo ho čaká na ďalšej stránke. Do posledných strán vás bude trápiť jediná otázka – kto je za tým všetkým?

Môj osobný názor je, že aj keď je úplná hlúposť porovnávať Zlodejku kníh s Poslom, z hľadiska štýlu by sa dalo povedať, že Posol je o trošičku lepší. Je vidieť, že so Zlodejkou autor ešte len rástol – v Poslovi sa nám ukázal v plnej kráse. Úprimne sa teším na jeho tretiu knihu, tento autor si ma získal ako máloktorý.

Čerešničkou na torte je posolstvo knihy, ktoré vám do očí udrie na úplnom konci. Mňa osobne nadchlo, akým spôsobom ho autor podal –  na hranici príbehu a reality. Čítať posledné strany a usmievať sa nad tým, čo mi hovoril autor, bol pre mňa krásny zážitok na ktorý dlho nezabudnem.

Myslím, že po prečítaní tejto menej známej knihy každý čitateľ o kúsok duševne po vyrastie.Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Posol :

3. MillieFarglot admin
21.07.2013 [20:38]

MillieFarglotZlodejku kníh mám doma, ale nemôžem sa dokopať k tomu, aby som to dočítala. Emoticon A myslím, že po prečítaní tejto recenzie idem kupovať aj Posla a prečítať obe knihy. Emoticon

2. Leylon přispěvatel
20.07.2013 [14:54]

LeylonRosemary: to budem len velmi rada- ver mi, určite neolutuješ Emoticon Emoticon Emoticon

1. Rosemary přispěvatel
20.07.2013 [13:27]

RosemaryO Zlodějce knih jsem slyšela, ale o Poslovi ne. Asi se po knihách porozhlédnu. :) Emoticon

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile22.gif./] [.smile25.gif./] [.smile10.gif./] [.smile17.gif./] [.smile19.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile01.gif./] [.smile34.gif./] [.smile33.gif./] [.smile41.gif./] [.smile18.gif./] [.smile16.gif./] [.smile11.gif./] [.smile24.gif./] [.smile23.gif./] [.smile40.gif./] [.smile32.gif./] [.smile35.gif./] [.smile07.gif./] [.smile09.gif./] [.smile38.gif./] [.smile36.gif./] [.smile31.gif./] [.smile04.gif./] [.smile03.gif./] [.smile12.gif./] [.smile15.gif./] [.smile20.gif./] [.smile27.gif./] [.smile29.gif./] [.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile30.gif./] [.smile37.gif./] [.smile39.gif./] [.smile42.gif./] [.smile28.gif./] [.smile26.gif./] [.smile21.gif./] [.smile14.gif./] [.smile13.gif./]Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?


Stmívání.eu...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Jak přidám povídku? poslední články
poslední komentáře


Kdo je tu z členů? Klikni!